Hep diyoruz ya markalar konuşuyor; dikkatli olmak lazım diye. Wenice, çocuk giyim odaklı diğer markaların yüksek fiyatla satış yaptıklarına dikkat çekmek ve kendi fiyatlarının düşüklüğünü vurgulamaya uğraşırken tartışmalı bir yol seçmiş.

Bu yol da, özellikle sosyal medyada olmak üzere, bir çok kişiden irili ufaklı tepkiler aldı tabii. Sorun tepki çekmesinden çok, Wenice?in tepkiye karşın tepkisiz kalmasından kaynaklanıyor daha çok. Sosyal medyanın önemini kavrayamamış markaların en çok yaptığı hataları yapan Wenice, başarısız bir kriz yönetimi performansıyla bu mevzunun altında kaldı ne yazık ki. En azından marka imajı noktasında. Satışlar artmış çünkü.

Kampanyanın etik olup olmayışından ziyade, yeni bir müşteri toplumu hareketi göze çarpıyor burada.

Bu kampanyayı yapanlar, bunun nerelere gideceğini çok iyi biliyorlardı. Şimdiye kadar bu tarz reklamlar yapılmadı değil. Ancak hiç kimse ?çocuk istismarı? kavramını kullanmadı hiç. Çünkü çocuk ürünleri üreten bir firma, reklamında genellikle çocukları oynatır ve bunun da bir istismar olduğu gerçeğini görmezden gelir. Wenice bu kavramı ön plana çıkararak risk aldı, büyük bir kumar oynadı ve bence neticede kaybetti. Fiyatlar düşükken satışlar artabilir. Ancak imajı çizilmiş bu yeni haliyle, fiyatlar diğer markalar seviyesine geri döndüğünde satışlar ne durumda olacak çok merak ediyorum.

Web 1.0?da bütün kullanıcılar tıpkı televizyon izler gibi izliyorlardı gelişmeleri. Ancak web 2.0 cevap verilebilen bir ortam. Artık insanların internette konuşabilme ve topluluk yaratabilme güçleri var. Eğer bu güce tepkisiz kalırsanız, altında ezilirsiniz. Ben buna ?Web Baharı? diyorum. 🙂

Sizinle bir grubun tepkilerini anlattığı dosyayı paylaşıyorum.

Bir kez daha bir marka konuştu ve cevabını aldı. Umarım bundan sonra dikkat ederler.

Reklamı da koyalım da adet yerini bulsun.