IKEA, pazar segmentasyonunu farklı markalar (Arçelik – Altus gibi) üzerinden yapmayan markalardan. Aynı marka altında hem üst hem de alt gelir düzeylerine hitap eden ama marka algısına ucuzluğu yansıtmayan nadir markalardan. Buna bir örnek de kadın giyim markası Mango olabilir mesela.

İşte bu yetenekli ve yenilikleriyle ünlü IKEA, yine çok hoş bir yeniliğe imza atmış.

Anlatacağım ama önce biraz kadın-erkek ayrımcılığı yapacağım. 🙂 Konu alışveriş olunca bu ayrımın nasıl bir hal aldığını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Örneğin kıyafet alışverişinde sürekli seçip seçip denemek icin biriktirilen t-shirtler, pantolonlar, elbiseler erkeğin kollarında birikir. Kadının çantası zaten daha kapıdan girerken erkeğe teslim edilmiştir. Oydu buydu derken erkeğin de kollarında saçının üstüne kadar öteberiyle dolup, gözleri bile kapanmış ve rastgele yürürken bir de o soru gelir: “Hayatııım sence bu bana yakışır mııı?”  🙂

Erkek alışveriş yaparkense durum çok enteresan. Erkek girer, gözüne kestirir, alır ve çıkar. Bu.

İşte IKEA erkeklerin bu çilesine bir çözüm bulmuş. IKEA’ya gidenler bilir. Öyle bir “showroom”u vardır ki, bir koridordan sonra hangisine gideceğinize karar vermek hayatınızın kararı olabilir. Ya kısayolları bulursunuz, ya da uzun bir yol sizi bekler. Zaten ürünler de efsanedir. Her kurgu odadaki koltuklara oturmadan olmaz. Bu deneyimden sonra da “Bundan sonra benim için IKEA bitmiştir.” der çıkarsınız. Ama bitmez tabii.

IKEA’ya bir sonraki ziyaretinizde sizi bir sürpriz karşılayabilir. Mans’ Land!

Mans’ Land (Erkeklerin Alanı) tam manasıyla, bazı alışveriş merkezlerindeki çocuklara özel yapılmış oyun parklarına benziyor. Ama tabii çocuklardan çok alışverişten ölesiye sıkılan erkekler için. Bu özel alana erkeklerden başkası giremiyor! Alanda, cipsler, kurabiyeler, içkiler, plazma TV, langırt ve oyun konsolları bir erkeğin sıkılmaması için ne gerekiyorsa var.

Markaların en büyük vizyonlarından birinin de onu sevenlerin yüzlerini güldürmek, hayatlarını kolaylaştırmak, kalplerini kazanmak olduğunu hatırlatır, sizi alışveriş dünyasının en yenilikçi buluşlarından biriyle baş başa bırakırım. 🙂