“Nerede o eski Ramazanlar” diye isyan edip duranlara bir çift lafım olacak. Peki ya nerede o eski düğünler? Bunu hiç düşündünüz mü?

Ben bu soruyu her düğüne gittiğimde kendime sorarım sonra da içlenip, bir güzel demlenirim ve sonra gizli saklı bir köşede çocuklar gibi ağlarım. Çünkü hatırlarsınız eskiden herkes heyecanla düğünler için hazırlanırdı, takılar alınırdı, çoluk çocuk ailecek düğüne gidilirdi. Orada düğün alayına katılınır, pastalar yenilir, limonatalar içilirdi. Anons eşliğinde paralar, takılar takılıp daha sonra da görevi yerine getirmenin huzuru ile evlenen çiftlerin çoşkusuna ortak olunup çılgın gibi dans edilirdi. Halaylar mı dersin, çiftetelliler mi, rumbalar mı, sambalar mı hepsi havada uçuşurdu. Oysa şimdi her şey değişti 🙁 , postmodern kültürle birlikte düğünlere gidenler azaldı, çoluklar çocuklar ecnebi şarkıları dinler oldu, kendi kültürümüzün bir parçası olan düğünlerimizi hor görür oldu. Düşünün, artık düğünlerde dans eden kişiler çok azaldı, kimse para vermemek için fotoğraf çektirmez oldu. Düğün fotoğrafçıları ekonomi krize girdi.(Düğün fotoğrafçılarının dramını başka bir yazımda sizle paylaşacağım.) En önemlisi de takılan takı sayıları azaldı, evlenen çiftler düğün salonlarının parasını ceplerinden öder oldu.

Benim gibi bu kanayan toplumsal yaramıza üzülen  başkaları da var biliyorum. Nerden mi biliyorum? İnternette paylaşılan eski çılgın düğün dansı videolarından biliyorum. Sorumlu birtakım gençler bu videoları profillerinde paylaşarak, tekrar düğünleri hatırlatmaya, insanları gaza getirmeye çalışıyorlar. Onların bu duruşlarına saygı duyuyorum ama bunun için azınlığın çabalarının yetersiz olacağını düşünüyorum hep, bu yüzden düğünlerimizin tekrar canlanması konusuna markalar da destek vermeli  derim kendimle baş başa kaldığım gecelerde.

Bu düşüncelerimden anlıkta olsa kurtulmak ve üzüntümü yatıştırmak için internette dolandığım bir gün inanılmaz sevindirici bir uygulama gördüm.

Favori, marka değerini kullanarak bu konuya el atmış. Düğünlerdeki eğlenceyi, mutluluğu, o hazzı,çılgın dansları Facebook’a taşıyan bir uygulama yapmış.Uygulamanın adı Favori Düğündeyiz.  Bu sosyal sorumluluk projesi tadında ki uygulamada, arkadaşlarını seçerek onları bir düğündeymiş gibi dans ettirebiliyorsun. İlk önce dansını seçiyorsun. Seçenekler çok bol.  (Halay, karadeniz, fidayda, oryantal, robot, roman, tango, zeybek) Seçtiğin dans çeşidinden sonra dans ettirmek istediğin arkadaşlarını seçip, uygulamadaki şık kıyafetli bedenlere uygun olarak kesip biçeceğiniz kafalarını yerleştiriyorsun. (Yani başka adamlarla başka şehirlerde.) Ondan sonra ne mi oluyor? Çalsın sazlar oynasın kızlar. Ayrıca şunu belirteyim ben çılgın atan arkadaşların videosunu izleyip, duygulanırken arada geline takılmış olan Favori marka takıları görmemezlik edemedim ama o sevinç ve duygu yoğunluğumla helali hoş olsun dedim.

Gaza gelip defalarca farklı arkadaşlarımı seçip, düğün meydanında dans ettirdiğim ve daha sonra da duvarımda paylaşıp onları etiketlediğim bu uygulama sonucunda, arkadaş sayımda düşüş olmuş olsa da Favori markasını ve bu uygulamayı yapan düğünleri bizlere tekrar anımsatıp, sanalda olsa canlandıran arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

Wedding is not dead!