İnsan zihni işleyişi itibariyle en çok merak ettiğim, her zaman bende hayranlık uyandıran ve üzerinde sürekli bilgi sahibi olmaya çalıştığım bir konu oldu her zaman.  Bu durum anlamaya çalıştığım bir çok konuda bana yardımcı oldu. Bunlardan bir tanesi de ikonlara sahip markaların neden daha başarılı olduğuydu. Öncelikle beynin öğrenme sürecine baktığımızda beyin yeni bir şey öğrendiğinde bu yeni şeyi kalıcı olarak bellekte tutabilmek için daha önce öğrendiği eski iki şeyle ilişkilendirerek bunu uzun süreli hafızasına alıyor. Daha önce de ? İletişimini bir hikayeyle ilişkilendir? adlı yazımda genişce anlatmıştım.

Bunun yanı sıra beyin milyonlarca bilgi parçacığı arasında bazı şeyleri hatırlamak için başka yöntemler de kullanır. Bunlardan bir tanesi de karakterize ederek ve ikonlaştırarak somutlamaktır. İletişimlerinde başarılı olan bir çok markanın kişiliğini çok başarılı bir şekilde tüketici zihninde somutladığını görebiliriz.  Örn; BMW orta yaşlı genç ve dinamik bir erkektir, Mercedes yaşlı ve güçlü bir adamdır, Algida Max eğlenceli ve maceracı bir aslandır, Marlboro evinden uzak yalnız ve asiliği simgeleyen bir kovboydur  v.s

Türkiye?de de buna başarılı örneklerden bir tanesi SÜTAŞ?tır. Doğal olma ve doğal kalma iletişimini benekli inekleriyle çok başarılı bir şekilde tüketici zihnine kazımayı başarmıştır. Benekli inekleri ?Doğal olma? söyleminin birer sözcüsü haline getirmiştir. Hangimiz benekli inek gördüğümüzde SÜTAŞ? ı hatırlamıyoruz . Lütfen samimi olun. Küçük çocuklar bile etrafta  hiç bir marka işareti olmadan benekli inek gördüklerinde ?bak sütaş ineği? diye tarif ediyorlar. Aynı tepkiyi bir çok yetişkin insanda bizzat gördüm. Sütaş bunu –360 derece tutarlı bir şekilde–  tüm iletişim enstrümanlarında ( özellikle metro da tren gelirken 🙂 ) ve ürün ambalajlarında kullanmaktadır. Bu ikonlaştırılmış marka karakteri son derece güçlü dağıtım kanalı yapısıyla da birleşince Türkiye?de satış hacmi olarak en önde olmayı başarmıştır.

Sütaş’ın 2012 yılında yayınlanmaya başlayan reklamında “Doğal Lezzete Yolculuk” sloganı vurgulanmış. Sütaş’ın ineklerle dolu reklam filmi serisine 🙂  peşimizden gelin diyen yeni reklamda bu sefer sevimli bir buzağı (inek yavrusu) şehirde gezerken sütaş kamyonunu görür ve kamyonu takip ederek Sütaş?ın doğal yaşam alanına varır.

Bu arada bu reklamı izleyince Migrosun tavuklu eve dönüş reklamı da aklıma gelmedi değil 🙂