Başlıktan da anlaşılacağı gibi Google yine yeni işlere, yeni alanlara el atmaya başladı. Bugüne kadar sosyal medyaya yönelik birkaç girişiminden başarısız ayrılan Google, son bombası ?Schemer? ile Google Plus?ta yakaladığı ivmeyi daha da yükseltmek istiyor. Peki nedir bu yeni uygulama? Schemer?in Türkçe anlamına baktığımızda plancı, entrikacı, dolap çeviren kimse anlamlarına geliyor. Aslında Türkçe anlamı ile de biraz uyumlu sanki.

Schemer, lokasyon bazlı bir öneri sistemi. Bu sistemde asıl amaç üyelerin kendi aralarında etkinliklerini daha hızlı ve kolay şekilde düzenleyebilmek. Sitem konum ve ilgi alanlarınıza göre arama yaparak bulunduğunuz konumdaki etkinliklerden ve önerilerden sizleri haberdar ediyor. Bunlar arasından filtreleme yaparak size uygun olan önerileri sıralayabiliyorsunuz. Eğer eğlenceli bir aktivite arıyorsanız ya da güzel bir kitap tavsiyesi arıyorsanız Schemer sizler için doğru adres olacak. İlgi alanınız hakkında önerileri takip ederek size maksimum fayda sağlayacak etkinliklere katılabilir, film tavsiyeleri ile güzel zamanlar geçirebilir, hiç keşfetmediğiniz deneyimlere tanık olabilirsiniz.

Sistem şimdilik davetiye ile üyelik alımı gerçekleştiriyor. Google aynı uygulamayı ?Google +? için de yapmıştı. Fakat ilgi yoğunlaştıkça isteyen herkes bu sisteme üye olma şansını elde etmişti. Bu durum Google + ?ın başlardaki o büyülü havasını yok ettiği ve bu yüzden ilginin her geçen gün daha da azaldığına dair söylentilerini de beraberinde getirdi. Veriler incelendiğinde hiçte yabana atılacak bir görüş değil gibi. Schemer aynı yolu izleyecek mi bunu tabi ki zaman gösterecek. Ama sütten ağzı yanan Google yoğurdu mutlaka üfleyerek yiyecektir. Eminiz vardır bir bildikleri.

Bakalım Schemer uygulaması ile Google bizlere ne dolaplar çevirecek? Şaka bir yana ?buzz? gibi sosyal medya girişiminde sonu hüsran olan ve ?Google Plus? ile de beklenilen tadı alamayan Google bu sistem ile yeni bir atağa hazırlanıyor gibi. Çoğu uzmanda bunu doğruluyor. Google Plus?ın yakında tüm Google hizmetlerini içinde barındıracak eşsiz bir sosyal medya aracı olacağını savunan uzmanlar hiçte haksız görünmüyorlar. Eğer Schemer planlanan doğrultuda ilerlerse ses getirecek bir uygulamaya benziyor. Ne demeli o zaman? Bekleyip göreceğiz.