Sosyal Medya her yeni güne daha da gelişerek yeni argümanları ile merhaba diyor. Her geçen gün yeni uygulamalar yeni web siteleri hayatımızın bir parçası oluyor ve hatta bağımlılık yapıyor. Son gelişmelerden biri olan Schemer ?i geçen yazımda sizlerle paylaşmıştım.

Dedim ya Sosyal Medya sürekli gelişen ve genişleyen bir dünya diye, işte son oyunculardan biri de Pinterest. Aslında son oyuncu dememek de lazım. Çünkü sitenin temelleri 2010 yılında atılmış, ama bir fenomene dönüşmesi geçtiğimiz haftalarda adından sıkça bahsedildiği yazılardan kaynaklanıyor. Bende, hazır Sosyal Medya bu kadar konuşulurken Schemer ?dan sonra bir de Pinterest?e el atayım dedim.

Bu argümanlarınızı çeşitli kategorilere ayırarak farklı farklı pano başlıkları altında paylaşabiliyorsunuz. Daha doğrusu ?pin? leyebiliyorsunuz. Örneğin tavsiye ettiğiniz kitaplarınızı ?Kitaplarım? adıyla oluşturduğunuz panonuz da pinleyebilirsiniz. Ya da beğendiğiniz birçok infographics lerinizi ?infographics? başlığını altında pinleyebilirsiniz. Tabi buradakiler sadece örnek, panoların isimleri size kalmış.

Sadece sizlerin paylaşım yaptığı değil, başkalarının paylaşımlarını da görebildiğiniz bir ana ekranı var. Burada takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını da görebiliyor, onların panolarına göz gezdirip; yorum yapabilyor, beğeniyor ve paylaşabiliyorsunuz. Takipçi demişken Twitter ?dan yabancı olmadığımız takip etme ve takip edilme özelliği de bu sistemde mevcut. Böylece Twitter, Facebook ?tan sonra kendinize yeni bir sosyal ortam hazırlayabiliyorsunuz.

Hazır sitenin içine girmişken benim de en çok ilgimi çeken iki bölüme de değinmeden geçemem. ?Everything? seçeneği ile seçtiğiniz kategori ile ilgili çeşitli paylaşımları görme fırsatınız var, örneğin; motorsiklet veya otomobil tutkunuysanız ?Cars&Motorcycles? bölümü tam da size göre. Diğer ilgi çekici bölüm ise ?Popular? seçeneği. Bu seçeneği tıkladığınızda en çok yorum alan, beğenilen paylaşımları görmeniz mümkün. Bir nevi Trends Topic gibi bir şey. ?Gift? seçeneğiyle de sosyal ticaret alanına bazı değişiklikler getirebilir.

Kısacası hayatımıza her geçen gün yeni bir uygulama giriyor ve önce yabancı olan bu misafirler bizlerin ayrılmaz birer parçası oluveriyor. İşte Pinterest ?de yeni konuklarımızdan sadece biri. Yeni, ama sevdirdi de kendini. Henüz olmasa da yakında ülkemizde çok söz getirecek bir uygulama olduğu aşikar. Ne yapalım o zaman bekleyip göreceğiz.