Üniversite öğrencisi olmak iyidir, güzeldir ama son sınıfa gelince tüm olumlu düşünceler yerini soru işaretlerine bırakıverir. Nedeni çok açık ?Kariyer?. Bir çok üniversite öğrencisi ve iş hayatında aktif olan her bireyin çabaları kariyer yoluna giriş yapabilmek ya da bu basamakları hızla ilerleyebilmektir.

Günümüzde iş dünyası içerisindeki rekabetin hızla ve acımasızca artmakta olduğuna hepimiz tanığız. Performansa yönelik rekabet kamu sektöründe bile sık sık görünür hale geldi. Kabul edelim yeni dünya geçmişinden çok ama çok farklı. Devlet dairelerinde dantel ören bayanlar veya özel sektörde müşterisine küstah davranabilen çalışanlar yok artık. Herkes bir şeyleri ispat edip yükselmenin tutkusunda.

Önceleri ?düzenli işim, geçinebilecek bir maaşım olsun? diyen nesiller şimdilerde ?iyi bir kariyere sahip olmalıyım, yurtdışında tatil yapmak istiyorum, çocukta yaparım kariyer de?  demeye başladılar bile. Ne diyelim haklılarda, artık geçmiş geride kaldı. Daha sosyal ve internetin hızla yaygın olduğu bu bilgi çağı toplumunda değişikliklerde elbet olacak.

Kendi işiniz yoksa, bir yerlerde kariyer yapmak istiyorsanız eminim hepiniz kariyer sitelerine bir cv bırakmışsınızdır. Peki bu ne kadar etkili? Sadece karşı tarafın sorduğu soruları belli sayıda karakter kullanarak onların istediği düzende açıklamalar yapmak kariyerinize giden yolda size ne kadar faydalı olabilir? Bu soru şu sıralar birçok kariyer uzmanı tarafından irdelenmekte. Yapılan açıklamalar artık sadece cv nin de yeterli olmadığı bunun yanı sıra sizleri diğer adaylardan farklı kılabilecek yöntemlere başvurmanız gerektiği de söylenmekte. Eğer kendinizi daha fazla ifade etmek, aldığınız eğitimle, sertifikalarla, sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında v.b sosyal konulara kendinizi uzun uzun işverene anlatmak ve bir ağ oluşturmak istiyorsanız çareniz Linkedin.

Linkedin dünyanın en büyük profesyonel iş ağı ve yaklaşık olarak 150 milyon kullanıcıya sahip dev bir network bahçesi. Ülkemizde özellikle Türkçe olmasından sonra hızlı bir şekilde kullanıcı sayısında artış görünmekte. Yetkililere göre ülkemizdeki kullanıcı sayısı 1 milyon kişinin üzerinde. Sosyal ağlarda ve özellikle Facebook kullanımında dünyada sayılı ülkelerden biri olduğumuzu düşündüğümüzde Linkedin kullanım oranının düşük olduğu aşikar.

Bu siteyi farklı amaçlarla kullanmaya çalışan birçok insan ve kurum yer almakta. Kimileri ilgili ilgisiz bütün kişileri ekleyerek network?ünün sayısını arttırmayı düşünmekte, kimileri alanıyla ilgili yöneticileri ağına katarak onlara kendini ispatlamanın derdinde, kimisi de ne işe yaradığın bilmeden geziyor da geziyor.

İşte bu sorunu çözmek ve Linkedin ?i doğru kullanmak adına geçtiğimiz günlerde internet üzerinden ?Linkedin e-semineri? gerçekleştirildi. Bu seminerde işverenler açısından Linkedin?in kullanımı ile ilgili temel sorunlara değinilip, etkin kullanımın nasıl olması ile ilgili konu başlıkları ele alınırken. Kullanıcıların da yapması gereken yararlı çalışmaların neler olabileceği hakkında bir görüş bildirimi yapıldı. Önemli olan sadece sisteme üye olmak değil, eğer bu sistem aracılığıyla kariyerinize yön vereceğini düşündüğünüz şirketlerde çalışmak istiyorsanız cv nizin yanında kişisel özelliklerinize, sosyal sorumluluk projelerinize, geçmiş iş deneyimlerinize ayrıntılı açıklamalar getirerek hesabınızı daha aktif ve değerlendirilebilir hale getirebiliyorsunuz.

Ayrıca Linkedin ?e CV?nizi bırakmakta zahmetli bir iş değil. Pdf. formatındaki CV?nizi sisteme yükleyebiliyorsunuz. İster ayrıntılara girersiniz isterseniz de gizeminizi devam ettirirsiniz o size kalmış. Eğer faydalanmak istiyorsanız doğru kullanmakta yarar var.

Unutmayalım ki Linkedin ana mantığı ile bir iş bulma sitesi değildir. Dünyanın en büyük sosyal iş ağı olan bu sitede, hem işverenlere  hem iş arayanlara hem de marka konumlandırmasına katkı sağlayabilecek çeşitli şirket grupları yer almakta. Bunun yanı sıra departmanınız ile ilgili çeşitli iş grupları da mevcut. Bu gruplardan departmanınız ile ilgili son gelişmelerden, farklı paylaşımlardan haberdar olabiliyorsunuz. Linkedin işveren açısından hem kolay bir yöntem hem de ekonomik. Hedef çalışanınıza direkt ulaşabileceğiniz, adayları rahatlıkla inceleyebileceğiniz bir iş portalı. Doğru amaçlarla kullanıldığı sürece umarız bu sosyal ağ da tıpkı diğerleri gibi ülkemizde git gide yaygınlaşır.