“Merhaba, benim adim Macintosh. Sonunda o çantadan çıkabilmiş olmak gerçekten harika.

 
Topluluk huzurunda konuşmak(bir bilgisayar için) pek alışılagelmiş birşey değil. Sizlerle, ilk defa başka bir bilgisayar(IBM Mainframe) ile tanıştığım vakit aklıma gelen düşünceleri paylaşmak istiyorum. HAVAYA KALDIRAMAYACAĞINIZ BİR BİLGİSAYARA ASLA GÜVENMEYİN!
 
Belli ki konuşabiliyorum. Ancak şimdi arkama yaslanıp dinlemek istiyorum. Bana babalık etmiş birisini, Steve Jobs’ı, sizlere gururla takdim ediyorum.”
Yıl 1984. O zamanlar bilgisayar denildiği vakit, yerinden kaldırılamayacak kadar ağır, ancak ve ancak yüksek teknik bilgiye sahip insanların kullanabildiği devasa makineler akla geliyor. Fiyatları da, öyle herkesin alabileceği seviyede değil.
İşte tam da bu sıralarda Steve Jobs gerçek anlamda kullanıcı dostu ilk kişisel bilgisayarı, Macintosh’u, dünyaya tanıtıyor. Bilinen diğer bilgisayarların aksine bu makinenin ekranında, anlamsız yazı satırları yerine grafikler var. Gerçekleştirmek istenilen bir işlem için artık satırlarca kod ezberlemeye gerek yok. Her şey bir farenin ucunda… Üstelik bu bilgisayar, piyasadaki diğer cihazların yarı fiyatına ilk defa tüketicilerle buluşuyor.

Original_Mac-590x393

O günlerden bu güne tam 30 yılı geride bıraktık. Geride bıraktığımız haftalarda Apple, Macintosh’un 30’ncu yıl dönümü şerefine hazırladığı “Mac’in 30 Yılı” isimli sayfayı bizlerle buluşturdu. Sayfada yer alan zaman tüneli ile beraber sadece Macintosh’un değil, kişisel bilgisayarların zaman içerisindeki evrimini ve Macintosh’ların hayatımıza doğrudan veya dolaylı yoldan nasıl etkiler yarattığını  görebilme imkanı yakalıyoruz.
Bugün dahi kullanmaya devam ettiğimiz kopyala yapıştır fonksiyonundan, çift tıklayarak uygulama çalıştırmaya, modern tipografi uygulamalarından klasör ve dosya sistemini hayatımıza dahil eden masaüstü metaforuna kadar bir sürü temel bilgisayar fonksiyonununu, 1984 yılında Macintosh’un getirdiği yeniliklere borçluyuz.

205729-steve-jobs-1984-macintosh-1

Hayatımızı yeniliklerinle kolaylaştırdığın ve bilgi çağında biz marka iletişimi profesyonellerine nasıl marka olunacağını bir kez daha gösterdiğin için teşekkürler Apple, teşekkürler Steve Jobs…