Landor, Türk enerji markası Energaz’ı Enerya’ya dönüştüren marka yenileme projesi ile Transform Awards MENA 2015’te 3 altın ödülün sahibi oldu.

Global Stratejik Marka Danışmanlığı ve Tasarımı Ajansı Landor, Türkiye’nin ikinci en büyük gaz dağıtım ağı Energaz ile yeni marka stratejisi ve kimliğini çalışarak markanın Enerya’ya dönüşmesini sağladı. Günümüz tüketicilerinin kullandıkları enerjinin dünya üzerindeki etkisinin farkında olduklarını ve bu konuda attıkları adımların sorumluluğunu almak istediklerini gözlemleyen Energaz bu konuyu sahiplenmek ve tüketicileriyle enerji hakkında karşılıklı bir diyalog başlatmak istedi.

2003’te kurulan ve Türkiye’nin 11 şehrine doğalgaz dağıtımı yapan Energaz, markasını ayrıştırmak ve tüketicisinin de sahip olmayı arzuladığı daha temiz, daha akıllı ve daha basit enerji hakkında onları bilgilendirmek ve onlara kullandıkları enerjiyi takip ve kontrol etme imkanı sağlamayı amaçlayarak markasını yenilemeye karar verdi.

2014’te Landor’un geniş kapsamlı Türkiye ve yurt dışı audit’leriyle birlikte marka yenilenmesi başladı. Enerya ismi faaliyet gösterdikleri bütün enerji alanlarını kapsayacak şekilde “enerji” ve “dünya” kelimelerinin birleşmesinden yola çıkılarak oluşturuldu. Markanın yeni stratejisine uygun olacak şekilde enerji, sürdürülebilirlik ve toplum ile enerji hakkında bir dialogun oluşturulabileceği sadelikte bir ilüstrasyon dili Landor tarafından oluşturdu.

enerya-logoMart 2014’te yeni marka adı lansmanı yapılan Enerya; inşaat, enerji, iş makinaları sektörlerinde faaliyet gösteren Türkiye’nin en köklü şirket gruplarından biri olan STFA Yatırım Holding tarafından kurulmuştur. Markanın yenilenmesinin ardında STFA’nın Enerya’yı enerji piyasasının en önemli oyunculardan biri haline getirmek istemesi de yatıyor. Lansmanın ardından marka bilinirliği geçtiğimiz seneye göre 4% artarken markanın yarattığı yeni uygulamalarla amaçlandığı gibi tüketicinin enerji ile ilişkisi de değişti. 2014 yılı itibari ile STFA Yatırım Holding dünyanın en önemli finans kuruluşlarından biri olan İsviçreli Partners Group ile Enerya için ortaklık anlaşması yapmış ve yeni ortaklık yapısı % 70 STFA Yatırım Holding,

% 30 Partners Group olarak belirlenmiştir. Enerya, doğal gaz, elektrik ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet göstermektedir.

———

 

Enerya

www.enerya.com.tr

Facebook

Twitter

İntagram