Big data, dijital, dönüşüm, giyilebilir teknolojiler, VR yani sanal gerçeklik bu yılın en trend konuları. Katıldığınız birçok seminer, konferans ve workshop’ta bu konuların yurt dışı örneklerini eminim sıkça görmüşsünüzdür.

Bugün bu konulardan sanal gerçekliğe kısaca giriş yapıp bu konuda Türkiye’de bizzat kendimizin uyguladığı bir örneği anlatacağım.

2016 yılından beri ciddi bir yükseliş yaşamakta olan VR önümüzdeki yıllarda birçok işletmenin iş yapış şeklini ve insanların yaşama ve tüketim alışkanlıklarını değiştirecek. Önümüzdeki yıllarda belki de Bruce Willis‘in oynadığı Suretler filmindeki gibi alternatif bir gerçeklikte yaşamaya başlayacağız.

vr istatistik

Endüstriler özelinde örneklerle açıklamak gerekirse:

  1. Estetik Klinikleri: Artık ameliyat öncesi 3D tarayıcılarla kişinin yüzünü ve bedenini taradıktan sonra ameliyat sonrası kişinin nasıl görüneceğini bir fotoğraftan ve bir aynadan çok daha etkileyici bir gerçeklikte gösterebilecek.
  2. İnşaat Şirketleri: Hem kurumsal hem de son bireye hitap eden konut ve bina projelerinin bitmiş ve içerisinde yaşamın başladığı anları gerçekliğin içindeymişçesine müşterilerine deneyimletebilecek.
  3. Otomotiv Şirketleri: Yeni araba modellerini showroom’lara müşterilerini getirmeden  test sürüşüne çıkarabilecek. Ki şu anda bile otomotiv alım karar sürecinin %74’ü 6 ay önceden ve önemli ölçüde online şekilleniyor.
  4. Eğitim Şirketleri: Her türlü eğitimi sınıf içerisindeki etkileşimden hiçbir şey kaybetmeden dünyanın dört bir yanında verebilecek.
  5. Turizm Şirketleri: Artık turizm acentaları misafirlerinin gideceği yerleri onları götürmeden deneyimletebilecek. Bir mavi tur ya da kültür turuna ofis konforunda deneyimleyip satın alabileceksiniz.
  6. Spor ve Eğlence: Artık eğlence endüstrisinde birçok konsere VR teknolojileriyle evinizin konforunda katılabileceksiniz ya da en sevdiğiniz takımın şampiyonlar ligi maçına VR ile en ön sıradan izleyebileceksiniz.
  7. Tıp: Artık kadavralarla öğrencileri eğitmek geride kalacak ve her tıp öğrencisi insan anatomisinin en ince detaylarını VR teknolojisi ile interaktif bir şekilde öğrenebilecek.
  8. Cinsel İçerik Endüstrisi: Her ne kadar inkar edilse de porno tüketimi dünyanın her yerinde sürekli bir artış gösteriyor. Görünen o ki bu endüstri VR’ın gelişmesinde önemli bir etkide bulunacak.

Türkiye’deki case’imizin detayları ise şu şekilde:

Problem:

Müşterimiz Yeşil Vadi Arsa Ofisi 18 yıldır faaliyet gösteren ve 250 milyon TL‘nin üzerinde finansal hacime sahip olan Türkiye’de faaliyet gösteren ilk kurumsal arsa ofisi. İş problemi kış aylarında müşterileri için soğuk ve çamurdan dolayı arsa ziyareti gerçekleştirememeleriydi. Bu da kış süresince satış süreçlerinin yavaşlamasına neden oluyordu.

Çözüm:

Response DGA çatısı altında ekibimizle VR yani görsel gerçeklik teknolojisini ve Drone çekimleri kullanarak soğuk kış günlerinde bile firmanın ofis konforunda yağmur, çamur ve kara rağmen 2-3 saatlik arsaları yerinde ve oradaymış gibi müşterilerine gösterme ve deneyimletme şansı yakaladı.

Sonuç:

Bu çalışmanın sonrasında hem Yeşil Vadi Arsa ofisinin satış ekibi müşterilerine kış aylarında bile Marmara bölgesinin farklı yerlerindeki arsaları gösterme imkanı elde etti, hem de müşteriler sadece 1 saatini ayırarak, 2-3 saat uzaklıktaki arsaları bir ofis konforunda görme ve inceleme şansı yakaladı.

Bu projenin başarıya ulaşmasında firmanın müşterisine verdiği güveni de göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü özellikle geçmiş dönemlerde yaşanan etik dışı olaylardan dolayı gayrimenkul alanı pek çok müşterinin güvendiği bir sektör değil. Ancak firmanın 18 yılda yarattığı güven, müşterilerin VR’da gördükleri projeleri bölgeye gitmeden satın almalarına imkan tanıdı. Linkten  arsaların VR görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak sanal gerçeklik teknolojisini ve diğer yükselen teknolojileri kullanarak çok büyük maliyetlere katlanmadan temel iş problemlerinizi çözebilir ve iş yapma şeklinizi değiştirebilirsiniz. Küçük adımlarla rakiplerinize karşı önemli stratejik avantajlar elde edebilirsiniz. Günümüzdeki teknolojiye erişebilirlik rekabetteki demokrasiyi sağlıyor. Şunu unutmayalım: Her ne iş yapıyor olursak olalım birilerinin bir konudaki problemini çözerek veya acısını dindirerek para ve başarı elde edebiliriz.