Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, Droga5’in Kurucusu ve Yaratıcı Başkanı David Droga’nın bu yılki Festival’de Lion of St. Mark ödülü ile onurlandırılacağını açıkladı.

David Droga, Cannes Lions’ta reklam kreatifleri en çok ödül alanlardan biri. 19 yaşındayken ilk ödülünü kazandı ve bugüne kadar 70 altın ve 15 Grand Prix / Titanium Lions kazandı.

Cannes Lions Genel Müdürü Jose Papa, “Lion of St Mark, sektörümüzdeki yaratıcılığa önemli ve olağanüstü bir katkıda bulunan bir insanı tanıyor” dedi. “Dürtüsü, tutkusu ve sınırsız yaratıcı becerisi onu sürekli ödüllü sonuçlar almaya yöneltti. O küresel standardı belirledi.”

David Droga, “Daha yetenekli insanlarla çalıştım ve bir yaratıcı kişinin hak ettiği olanaklardan daha fazla fırsat buldum. Lion of St. Mark ödülü benim en çılgın hırslarımın ötesinde. Daha yapacak ve kanıtlayacak çok şeyin olduğunu hissederken, bununla hatırlanmak inanılmaz bir şey. Ama onu gurur ve alçak gönüllülükle taşıyacağım” dedi.

David Droga 22 yaşında, OMON Sydney’in Ortağı ve Kreatif Direktörü oldu ve 1996’da Saatchi & Saatchi Singapur’un Yaratıcı Direktörü ve Saatchi Asya’nın Bölgesel Yaratıcı Direktörü olmak için Singapur’a taşındı. 29 yaşındayken Droga, Saatchi & Saatchi Londra’nın Kreatif Direktörlüğü görevine getirildi ve görev süresince ilk kez 1996 yılında Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Yılın Ajansı ödülüne layık görüldü.

2003 yılında Droga, New York’taki Publicis Network’ün ilk Dünya Kreatiften Sorumlu Direktörü oldu. İki yıldan az bir sürede, Publicis, dünya çapında çok kamusal bir yaratıcılık ve yeni iş rönesansı yaşadı. Droga5, heyecanla kendi ajansını açmak amacıyla, 2006 yılında New York’ta Droga5’i kurdu. Sadece on yılı aşkın bir sürede Droga5 benzeri görülmemiş bir başarı yakaladı ve dünyanın en saygıdeğer ve en etkili ajanslarından biri haline geldi.  Birçok övgü de dahil olmak üzere Cannes Lions 2015 ve 2016 Yılın Bağımsız Ajansı ödüllerini kucakladı.

David Droga’ya, 24 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek olan Festival ödül töreni sırasında Lion of St. Mark ödülü takdim edilecek. Droga, ayrıca 23 Haziran Cuma günü Cannes Lions sahnesinde bir konuşma yapacak.

Cannes Lions, küresel yaratıcı iletişim endüstrisi için yıllık bir buluşma yeri sunar ve 17-24 Haziran 2017 tarihleri arasında Cannes, Fransa’da gerçekleşir. Daha fazla bilgiye www.canneslions.com adresinden ulaşılabilir.

Lion of St. Mark ödülünün önceki kazananları:

2016: Marcello Serpa, Eski Ortak, AlmapBBDO

2015: Bob Greenberg, Kurucu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, R / GA

2014: Joe Pytka, Direktör, PYTKA

2013: Lee Clow, Başkan, TBWA \ Media Arts Lab, Medya Sanatları Yönetmeni, TBWA \ Worldwide

2012: Dan Wieden, Kurucu Ortak ve Global Kreatif Direktör, Wieden + Kennedy

2011: Sir John Hegarty, Global Kreatif Direktör, BBH Kurucusu