Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, etkinliğin uzunluğunu kısaltmak, fiyatları düşürmek ve ödülleri düzene sokmak için bir “diyet planı” uygulayacak.

Cannes’da yapılacak bu değişiklikler, reklam ajansları ve holdinglerin yılın en büyük reklam etkinliğinin çok pahalı olmasından şikâyet etmelerinden sonra gündeme geldi. WPP CEO’su Martin Sorrell, bu yılın haziran ayında Ad Age’e verdiği demeçte, “Cannes festivalindeki sorunun gittikçe pahalılaşmasından” kaynaklandığını belirtirken, Publics Groupe, geçen yılki festival sırasında tüm ödül programlarının harcamalarının yeni bir düzeye kaydırılması için yapay zekâ ile geliştirilmiş Marcel adında bir yardımcı asistandan yararlanacaklarını ve bunu gerçekleştirmek için bir yıl festivale ara verileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz son dört ayda festival organizatörleri; pazarlamacılar, sponsorlar, yaratıcı liderler, holdingler ve ajanslar gibi paydaşlarla festival üzerinde niteliksel ve niceliksel araştırma ve geri bildirimler toplamak için bir araya geldi. Yapılacak değişiklikler, diğer ödül programlarının formatlarını yeniden düşünmenin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde kapsamlı bir revizyona giren Uluslararası Andy Ödüllerini de kapsıyor.

İşte Cannes Lions 2018 için beklenenler:

Kısaltılmış program. Bundan sonra Cannes, 18 Haziran Pazartesi- 22 Haziran Cuma tarihleri arasında gerçekleşecek, böylece 2017’deki sekiz gün beş güne indirilmiş olacak. Cannes Lions’un ana şirketi Ascential Events CEO’su Phil Thomas, bu yaz 65.si düzenlenecek olan festivalin, ilk olarak üç günlük bir etkinlik olarak başladığını ve yıllar geçtikçe süre açısından uzadığını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yapmaya çalıştığımız şey festivali daha odaklanmış/yoğunlaşmış bir hale getirmek. İnsanlar haftanın sekiz günü evden ve ofisten uzak duramadıkları için genelde hafta içinde gelip geri dönüş yapıyorlar. Yeni beş günlük uygulama, daha çok kişinin bütün festival sürecine dahil olmalarına imkân sağlayacaktır. Ödül töreni ise cuma gecesi gerçekleşecektir.”

Başvurulan kategori sayısı. Şimdiye kadar ajanslar ve pazarlamacılar yaptıkları çalışmayı istedikleri sayıda Lions kategorisine gönderebiliyordu. 2018 yılından itibaren her iş için altı adet kategoriye giriş yapma limiti getirildi. Thomas, sektördeki insanlar sınır için “altı sayısının doğru” olduğunu hissettikleri için bu sayıyı seçtiklerini söyledi. “Eğer altı Grand Prix kazanırsanız bu hala muhteşem bir başarıdır. Bu yenilik, en iyi işin her kategoride dikkat çekmesine katkıda bulunacaktır.” diye belirtti.

Kategorilerdeki değişiklikler. Cannes; Cyber, Integrated ve Promo & Activation kategorilerini kaldırmaya karar verdi. Thomas, 90’lı yılların ortalarında başlatılan Cyber’ın “sektörde ve ödüllerin tamamında olgunlaştığını” ve tüm iyi kampanyaların bugün entegre olduğunu bu yüzden iki kategorinin artık anlam ifade etmediğini söyledi. Promo & Activation’a gelince, Thomas Promo’nun perakende sektöründe çok önemli olduğunu, ancak zaten Promo’nun festivalin Marka Deneyimi adlı yeni kategorilerinden birinde yer aldığını belirtti. Ayrıca Thomas, Creative E-commerce, Social & Influencer, Industry Craft ve Sustainable Development Goals olmak üzere dört yeni kategorinin de dahil olduğunu ekledi.

Yeni ödül yapısı. 2018’de Cannes, yeni bir format başlatıyor, bu formatın oluşturduğu “bölüm”ler ödüllerin gruplandırılmasını sağlayacak. Bölümler şunları içeriyor: Reach, Communications, Craft, Experience, Innovation, Impact ve Good. Örneğin, PR ödülleri, Media, Direct, Social & Influencer ve Creative Data Reach bölümünde yer alacaktır. Thomas, “Daha öncesinde ödüller yapılandırılmamıştı ve tüm hafta boyunca farklı disiplinleri kapsıyordu. Yeni bölümler, ajansların ve pazarlamacıların günlük işlerine yaklaşım biçimlerini yansıtacak şekilde bir ödül ve festival düzenleme yöntemidir.” diye belirtti. Ödüller için puan sistemi de güncellendi. Kısa listeler ve Bronz sırasıyla 1 ve 3 puan olarak kalacak. Gümüş artık 5 yerine 7 puan olacak; Altın 7 yerine 15 olacak; Grand Prix, 10 yerine 30 puan alacak; Creative Effectiveness ve Titanium Grand Prix ise, 12 yerine 35 olacaktır.

Daha az alt kategori. Festival, alt kategorilerinin yüzde 20’sini tüm ödüllerde azaltıyor. Bu demek oluyor ki tüm “Integrated” alt kategoriler ve Dijital Craft kategorisindeki “Editorial” gibi bazı bireysel olanlar da dahil olmak üzere 120’den fazla alt kategori kaldırılıyor. Thomas, “Kategorilere yakından baktıktan sonra gerçekten biraz eski ve benzer alt kategoriler vardı.” diye belirtirken “Bazı kategorileri çıkarmanın bir başka nedenini ise kazanılan ödül sayısının ve ödül kazanma zorluğunun saklı tutulmasını sağlamaktır.” şeklinde açıkladı.

Daha ucuz geçiş fiyatları. Temsilcilerin festivalin tamamına erişimini sağlayan “Tam Geçiş” fiyatı 900 € (veya 1.045 $) kadar azaltıldı. Geçen yılki Tam Geçiş fiyatı 4,135 € (yaklaşık 4,821 $) iken 2018’de bu fiyat 3,249 € (yaklaşık 3,788 $) olacak. Ayrıca festival, daha önce etkinliğe katılmayı maddi olarak karşılayamayan genç yetenekleri ödüllendirmek için endüstriye 656 ücretsiz “Young Lions Passes” hediye etmeyi planlıyor.

Şehir harcamaları tasarrufu. Cannes şehri ile çalışmaya başlandıktan sonra, otel odaları resmi konaklama hizmetleri vasıtasıyla rezerve edildiği zaman, tüm oteller 2018 fiyatlarını donduracak. Festival ayrıca Cannes’dan Nice Havalimanı’na taksi ile 80 € (yaklaşık 93 $) sabit fiyat garantisi veriyor ve şehrin 50’den fazla restoranında geçerli Festival Pass bileti için 20 €, 30 € ve 50 € olmak üzere üç adet sabit fiyat menüsü (23 $, 35 $ ve 58 $) sunuyor.

2018 yılına ilişkin tüm değişiklikler Cannes Lions’ın gelirini etkileyebilirken Thomas, festivalin sektörün istediği değişiklikleri yapmasının daha önemli olduğunu söyledi. “Bu festival 65 yıldır var ve onun 65 yıl daha devam edeceğinden emin olmak istiyoruz ve bunu gerçekleştirmek için bir adım atmak gerekiyorsa, bu adımı büyük bir istekle atacağız.” diye belirtti.

Sektördekilerin de yapılan düzenlemelerden memnun olduğu görünüyor.

Publicis Groupe, 2018’de festivalde olmayacak, ancak holdingin başkanı ve CEO’su Arthur Sadoun, yaptığı açıklamada, ajans olarak 2019’daki festivale dört gözle katılmayı beklediklerini söyledi. “Geleceğin platformunu yaratmak için 12 aydır yatırım yapmaya odaklanmamız endüstri için daha büyük bir tartışmaya ilham kaynağı oldu ve açık bir şekilde olumlu bazı değişiklikler sağladı.” diye ekledi.

BBDO North America Yönetim Kurulu Başkanı ve BBDO Worldwide Kreatif Direktörü David Lubars, yeni değişikliklerin çok daha iyi bir festival sunacağına inandığını çünkü önceki versiyonun helezoni bir hal almaya başladığını ve muhteşem yaratıcılığı tanıması gereken şey üzerine odaklanamadığını belirtti.

Lubars’a göre, bir işin altı adet başvuru limiti olması mantıklıdır, çünkü onlarca ödül kazanan bir kampanyadan ziyade, ödül kazanmak için daha fazla çalışmaya olanak tanıyor.

R / GA ABD Kreatif Direktörü Chloe Gottlieb’e göre, ayrıca başvurulan kategori sayısına sınır getirilmesi bir işi birden çok kez gören jürilerin yorgunluğunu azaltması açısından da önemli bir değişikliktir.

Yedi yıl önce Cyber Lions jüri üyesi olan Gottlieb, iki yıl önce bu kategoriyi yönetiyordu ve bu kategorinin en büyük savunucularından biri olduğunu söyledi ancak “yüzde yüz fikir birliği ile siberin artık her yerde olduğunu” belirtti.

Momentum Worldwide CEO’su Chris Weil, Cannes’ın yaratıcılığın veya medyanın ve reklam verenlerin buluşma pazarı olduğunu anlamaya çalışırken birazcık bir “kimlik krizi” yaşadığını söylüyor. Festivali gelecekteki maddi varlıkları güçlendirmek için daha uygun fiyatlı hale getirmek de dahil olmak üzere tüm bu değişiklikler, festivalin yaratıcılığı merkeze aldığını ve “bunu uzun vadede” sürdüreceğini gösteriyor.