25. Golden Drum Festivali bu yıl 17 – 19 Ekim tarihleri arasında Slovenya’nın Portorož kasabasında düzenlenecek. Festivale uzun yıllardır Golden Drum’da yer alan Adrian Botan ve Jaime Mandelbaum başkanlık edecek.  Botan ve Mandelbaum’a alanlarında uzman 22 uluslararası jüri üyesi eşlik ederek festivale katılan çalışmaları gözden geçirip değerlendirecekler.  Ayrıca bu sene yarışma programında birçok yenilikler söz konusu. İşte o yenilikler ve jüri üyeleri:

 

Yarışma Programındaki Değişiklikler

Geçtiğimiz yıllarda Best Piece ve Best Practice olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılan, bu yıl ise yapısal bir dizi değişikliğe gidilerek WHY (NEDEN) ve WHAT (NE) başlıkları altında iki kategoride şekillendi. WHAT bölümü, en iyi çözümleri ve en verimli uygulamaları değerlendirip ödüllendirecek, WHY bölümü ise farklı iletişim uygulamalarının nihai nedenini araştıracak. Her bölüm, reklam ve reklam endüstrisindeki en son trendleri yansıtan gruplara ve kategorilere ayrılmıştır.

Yarışmanın  Başkan Yardımcısı Stojan Pelko, yenilenen WHY bölümü için: “belli bir zamanın işareti, profesyonel etik ve sosyal sorumluluğun temel sorunlarının reklamın işlevselliğinin ötesinde” olduğunu belirtti. Bu, yarışmada bir başka değişiklikle birlikte ele alınacak: ilk kez, sosyal ve hayırseverlikle ilgili içerikli çalışmalar, Social Good (Sosyal İyi) adında yeni bir kategori WHY bölümünde yer alacak.

 

Adrian Botan WHY Yarışma Jürisine başkanlık edecek

Adrian Botan, McCann Worldgroup’un Global Executive Creative Direktör’ü ve Avrupa Yaratıcı Liderlik Konseyi Başkanı’dır. Adrian, McCann Avrupa Yaratıcı Konsey Başkanı ve Nestlé Global ECD olarak bugün bile kendisini bir meydan okuyucu olarak görüyor ve bunun, bozulmaya ve yeniden icat edilmeye eğilimli bir işletmedeki tek sağlıklı davranış olduğuna inanıyor.

 

Adrian Botan’a katılacak üyeler: Arina Avdeeva, Executive Director and Founder, Friends Moskova, Rusya; Ali Bati, Chief Creative Officer, Leo Burnett Bükreş, Romanya; Arda Erdik, President and Executive Creative Director, Tribal Worldwide İstanbul, Türkiye; Bernd Fliesser, Chief Creative Officer, JANDL (Viyana/Bratislava/Prag), Slovakya Cumhuriyeti; Beata Híves, Chief Operations Officer, Uniomedia Communications, Macaristan; Jakub Korolczuk, Executive Creative Director, Grey Group Polonya;  Žarko Sakan, Chief Executive Officer, New Moment New Ideas Company, Sırbistan; Maya Sharan, VP Creative, TBWA/YEHOSHUA, İsrail; Mitja Tuškej, Managing Director, Direct Media and Brand Strategist, Formitas BBDO, Slovenya; Cristiana Zito, Head of strategy, DDB Barselona, İspanya.

 

Jaime Mandelbaum WHAT Yarışma Jürisine başkanlık edecek

Jaime Mandelbaum, Avrupa ofislerinin tümünde Y&R’nin yaratıcı ürününü denetlemekten sorumlu olduğu Y & R Europe’un Chief Creative Officer’ıdır. Y&R’daki görevinden bir yıl sonra Y&R’a Cannes 2017’de “bölgesel network” unvanı  verildi. Mandelbaum dünya çapında inovasyon ve yaratıcılık etkinliklerinde konuşmacı olarak yer aldı ve tüm büyük reklam festivallerinde jüri üyesi oldu. Çalışmaları Cannes Lions, ADC New York, The One Show, D & AD, Clios, London International, Eurobest, NY Festivals ve ADC Europe’ta ödüllendirildi.

 

Jaime Mandelbaum’a katılacak üyeler: Izabela Albrychiewicz, Chief Executive Officer, Wavemaker Polonya; Susana Albuquerque, Creative Director, Uzina, Portekiz; Sami Basut, Creative Director, Manajans/JWT Turkiye; Alexey Fedorov, Executive Creative Director, BBDO Moskova, Rusya; Wolfgang Kindermann, Creative Director, isobar Viyana, Avusturya; Maria Milusheva, Creative Director and Partner, Noble Graphics TBWA, Bulgaristan; Nataliya Morozova, Chief Executive Officer, Havas Group Ukrayna; Alessandro Sabini, Chief Creative Officer, McCann Worldgroup İtalya ve Global Creative Director, Nespresso, İtalya; Martin Svetlík, Digital Creative Director, McCann Prag, Çek Cumhuriyeti; Jan Teulingkx, Global Creative Director, Saatchi & Saatchi, İspanya.

Golden Drum Festivali hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.