Sosyal medya sayesinde artık hepimiz hiç olmadığımız kadar sosyaliz. Saklı ve gizli hiçbir şeyimiz kalmadı. Duygularımız, düşüncelerimiz, fikirlerimiz, fotoğraflarımız, videolarımız v.b.  Daha önce kör misali el yordamıyla ilerlemeye çalışan reklamcı ve pazarlamacılar olarak artık çok daha derin ve tutarlı içgörülere sahip olabileceğimiz araçlarımız var. Kimin ne istediğini, nasıl istediğini ve ne istemediğini eskiye nazaran çok daha gerçekçi olarak ölçümleyip tespit edebiliyoruz.

Bunun yanı sıra Türkiye için yeni olmasına rağmen  artık foursquare ve Facebook Places ile birlikte lokasyonumuzu da paylaşıyoruz. Ne demeli millet olarak değişimlere çok hızlı ayak uyduruyoruz 🙂  Bu lokasyon bazlı servislerle birlikte yeni bir şey daha ortaya çıkmaya başlayacak. Benzer ihtiyaçlara, zevklere, beğenilere, düşüncelere sahip kişilerin hangi lokasyonlarda daha çok gezindiğini, nerelerede yiyip- içip, nerelerde eğlendiğini öğrenebiliyor olacağız. Bu sayede lokasyon bazlı servisler bir adım sonra, aynı Amazon  kitap okuma seçimlerimize göre bizlere nasıl tavsiyelerde bulunuyorsa, bu lokasyon bazlı servisler de  profil özelliklerimize göre bizlere lokasyon tavsiyelerinde bulunabilecek. Örneğin; dilini, kültürünü ve gezilecek, eğlenilecek yerlerini bilmediğimiz bir ülkede kısa süreli iş seyehatinde olduğumuzu düşünelim. Canımız sıkıldığında, bir yere gitmek istediğimizde davranışları ve profil özellikleri bize benzeyen kişilerin nereye gittiğine dair sahip olunan verilerden hareketle bize  tavsiyelerde bulanabilecek. Veya markaların penceresinden bakarsak; markalar belli nitelik ve davranışlara sahip müşteri veya tüketicileriyle fiziksel olarak kucaklaşmak istediklerinde onları nerde bulabileceğini üç aşağı beş yukarı bilebilecek.

Bu etkiyle birlikte benzer profillere ve davranışlara sahip kişiler fiziksel olarak daha çok bir araya gelebilecek ve Euro RSCG CEO?su Levent ERDEN?in ifade etmiş olduğu sosyal medyada ?tekil sosyallik? kavramından, gerçek ve sanal olarak iç-içe geçmiş çoğul  sosyalliğe doğru  adımlarımızı atmış olacağız.

Murat DURAK