Çikolata markaları genel olarak çikolatanın verdiği hazzı ve mutluluğu cinsellikle ilişkilendirip iletişimlerini de bu doğrultu da yapıyorlar. Nerdeyse bir çok markanın reklam kampanyalarında ve reklam filmlerinde gözleri arzuyla bakan güzel kadınlar ve cinsel hazla ilişkilendirilen farklı öğeler var. Bu durum temel olarak reklamcılıkta geçerliliği tartışılabilecek ?Seks satar?  kuralına dayandırılıyor. Bu  gerçekten de ürün üzerinde olumlu bir etki yaratıyor mu ? Ya da ne şekilde yaratıyor diye düşünürken ünlü marka uzmanı Martin Lindstrom?un  3 yıl süren,  7 milyon dolar harcadığı ve yüzlerce insan üzerinde EEG ve fMR ile yaptığı derin nörolojik araştırmalar sonucunda bunun aksi bir sonuç ortaya koyduğunu öğrendim.

Yapılan bu araştırmada cinsel öğelerle yapılan iletişimlerde izlenilen reklamın kısa süreli olarak beynin haz merkezini harekete geçirdiğini ve izleyen insanlarda markaya yönelik bir hatırlanma veya satın alma davranışı yaratmadığı saptanmış.  Sonuç olarak hatırlanan şeyin sadece cinsel öğe olduğu ve marka bilinirliğine somut bir etkisi olmadığı anlaşılmış. Peki buna rağmen bir çok çikolata markası niye hala bu iletişim tarzından vazgeçmiyor ve nerdeyse bir birbirinin aynı olan reklamlarla tüketicisinin aklında kalmayı umuyor.

Bunun yanı sıra bir markanın bu konuda benzer kategorideki bir çok  üründen çok başarılı bir şekilde farklılaştığını düşünüyorum.  Bu marka NutyMax; tüketicilerine hayatı deneyimlemelerini öneriyor, hayatta yeni şeyleri denemekten korkmayan bireyler olmaya ve kendi içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmak için harekete geçmeye davet ediyor.  Alışkanlıklarının kölesi olmaktan ve hayatın rutinlerinden kurtulmalarını istiyor.

Bu önermesini çok iyi bir sloganla ?Denemezsen hayatı, bilemezsin lezzetini? ve son derece başarılı bir reklam filmiyle taçlandırıyor. Bu kampanyanın çikolata ürünlerindeki iletişim açısından çok iyi bir nokta yakaladığını düşünüyorum. Ürünü tek bir cinsel öğe kullanmadan, son derece başarılı ve yaratıcı bir reklam filmiyle ve online olarak da başlatılan interrail ödüllü yarışmasıyla devam ettiriyor. Sırada yeni sürprizler de varmış 🙂

Tebrikler Nutymax  🙂

Murat DURAK