iPhone 4s’in en göze batan ve aslında “S” harfinin anlam olarak “Second Edition”ı değil de kendisini ifade ettiğini  düşündüğüm kişisel asistan özelliği olan Siri, dijital hamaratlığının yanında, fiziksel olarak da hamaratmış. 🙂

Eğer Siri hakkında pek bilgi sahibi değilseniz, önce şu videoyu izleyin.

Bir grup kafadan çatlak mühendis, bu Siri özelliğini alıp bambaşka bir hale getirmişler. Özel bir sistemle, iPhone’un kendilerine bira doldurmasını sağlıyorlar!

Videoyu bir izleyin, detaylara geçeceğim.

Nasıl yapmışlar diye merak ettiniz değil mi? Şöyle:

Önce @beeribot diye, kendi telefon numaralarına tanımlı bir Twitter hesabı açmışlar. Sonra, iPhone 4s’te rehbere “Tweet Beeri” diye birisini eklemişler. Bu bir. Daha sonra Beeri’yi üretmişler. O da üzerinde Twitter’ın belirli bir uygulaması sayesinde, Twitter’da yazılanlardan seçebildiğiniz bir kelimeyi (burada o kelime “pour”) dakikada 1 kez taratabilen internete bağlı bir oyuncak araba. Bu arabanın üzerine videoda gördüğünüz bira haznesini yerleştirmişler. Bu arabanın sistemiyle biraz oynayarak, Twitter’da @beeribot hesabından, içinde “pour”(doldur) geçen bir twit geldiğinde, arabayı sadece ileri gidecek şekilde ayarlamışlar. Sağa, sola dönme ihtimalini de tekerlek aks sisteminde oynayarak yok etmişler. Arabanın üzerine doğru dümdüz gittiği duvarın, tam bira kutusuyla birleştiği yere de sivri bir madde yerleştirmişler. Ve bu çarpışmanın vûku bulduğu (bu kelimeyi çok severim 🙂 ) zemine de bir delik açıp altına bardağı yerleştirmişler.

Gerisini videoda görüyorsunuz işte.

Bu videoyu izleyince aklıma hemen “Acaba Apple virali mi?” sorusu geldi. Olabilir tabii ama Apple, ürünleri için şimdiye kadar viral yapmayı pek tercih etmemiş ancak kullanıcıları tarafından deli gibi sevildiği için böyle icatlara maruz kalmış bir marka, ürün Apple.

Ancak bunun yanında, çok da şahane bir bira virali de olabilir bu! Bilemiyorum. 🙂

Bu, bu çocukların ilk “Zihni Sinir” projesi değil. Diğerleri ve bu konu hakkındaki ayrıntılar için, sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.