Modadan hiç bahsetmeden marka mı konuşulurmuş? Madem markalar konuşuyor burada, moda markaları da konuşsun bundan sonra… ‘Hadi o zaman Chanel nerelerden geldi bugünlere, anlat o meşhur hikayeyi’ dediler. Eee bilmeyen kaldı mı, Gabrielle Coco Chanel‘in şapka tasarımlarıyla başlayan hikayesini? Hakkında kaç tane film yapıldı, kaç kitap yazıldı elektriği ben buldum havasında bunlardan birinin özetini yapmıcam.

Chanel’i Chanel yapan Coco’nun ölümünden sonra markaya neler oldu, marka hala nasıl devlerden biri bunlara bakalım. Maksat, ‘Ben ölürsem markama n’olur ?’ diye endişelenenler varsa onların içini rahatlatmak, belki biraz ilham vermek.

Bir sanatçının kafası ticarete de çalışır mı aynı zamanda? Bana pek olası gelmiyor, sanatçı dediğin hesap kitap yapmamalı, bir şey meydana getirirken maliyetini sorgulamamalı, dolayısıyla o sanatçı batmasın diye sırtını bir bilene dayamalı. Coco da zamanında böyle yapmış, belki yükselmek için maddi bir güce de ihtiyaç duyduğundan Fransız işadamı Pierre Wertheimer’ın kanatları altına sığınmakta sakınca görmemiş. 1920’lerde yaratılan meşhur Chanel No:5 parfümüyle, parfüm hisselerinin %70’i Wertheimer’a, %20’si Coco’nun arkadaşı Théophile Bader‘e verilmiş, Coco’yaysa kala kala %10’luk bir kar payı kalmış. Wertheimer’ın maddi gücü, Coco’nun yeteneği sayesinde Chanel almış başını gitmiş. Özellikle, 2. Dünya savaşı sonrasında Coco’yla maddi kaynağı Wertheimer arasında çeşitli anlaşmazlıklar olmuş fakat 2004 yılında Forbes dergisinin en zenginler listesinde Chanel’in sahipleri olarak Wertheimer’ın çocuklarının 73. sırada yer alması, ‘Ne anlaşmazlığı canım?’ dedirtiyor.

Gabrielle Coco Chanel 1971 yılında hayata veda etti ama zamanında sırtını dayadığı yatırımcısı sayesinde markası hiç bir yara almadan, gelişerek günümüze ulaştı. Bu başarıda elbette 1983’ten beri markanın başında olan tasarımcı Karl Lagerfeld’in payı çok büyük. Onunla beraber, 80’li yıllarda dünya çapında 40 yeni Chanel butiği açıldı. Bu kadarını Coco’nun kendisi yaptığı şapkaları satabilmek için açtığı küçük dükkanın vitrinine bakarken hayal ediyor muydu, bilinmez. Bugün, Chanel, hazır giyimden, kozmetiğe, makyaj malzemelerine, mücevherlere kadar bir çok moda koluna el atmasına rağmen, asla kalitesinden ve fiyat standartlarından ödün vermeyen bir dev.

Ve evet Chanel’den bahsetmişken her kadının hayalindeki kült çanta 2.55 anılmadan geçilemez. ‘Kim satın almış Chanel’i, kim ne kadar ciro yapmış banane’ diyerek sadece Chanel’e zaafından yazıyı okuyanlar için bir güzellik yapalım o zaman. ‘Neden 2.55 deniyor bu çantalara?’ sorusu varsa kafalarında, Şubat 1955’te yaratıldığı için canım diyelim, 2. ayın 55 yılında.

Bu akşam bir film izlemeye karar verirseniz o Chanel’in hayatını anlatan bir film olsun, Chanel’li günler dilerim…

—————————————————————————————————————————————-

Tuba Terziler, yeni yazarlarımızdan. Bize dedi ki: “Çok iyisiniz ama bir marka blogunda moda yoksa, o blogun can damarlarından biri eksik demektir.”

Bunun üzerine çaresiz kalan bizler, Tuba’yı hemen aramıza aldık.

Çok da iyi ettik. 😉

Hoş geldin Tuba!

BrandTalks ekibi