Belki markanın adının konduğu yıllarda iç çamaşırları Victoria’nın sırlarıydı ama artık sır falan kalmadı herkesinki meydanda. O halde Victoria’nın burada bahsettiği sır iç çamaşırları değil bana göre, iki sırrı var bu markanın benim bildiğim, sizin belki bildiği, belki de bilmediği. Bilmediğiyse şimdi öğreneceği.

İki adam düşünün, bir tanesi Stanford mezunu bir iş adamı, karısına iç çamaşırı almaya çekiniyor diye eşten dosttan aldığı 80.000 dolar’la kendi mağazasını kuracak kadar bonkör ve romantik. Bir diğer adam ise ailesinin sahip olduğu mağazalarda çalışmak için hukuk bölümünü bırakan, sonra da teyzesinden borç aldığı 5.000 dolarla kendi giyim şirketini kuran. Bu iki aynı yolun yolcusu adamın yollarının kesişmemesi imkansızdı zaten, ama hikayenin asıl heyecanlı tarafı bu adamlardan birinin, diğerinin intihar sebebi olması. Tam bir Victoria’s Secrets yani. Birinci adam, Roy Raymond, tahmin ettiğiniz gibi Victoria’s Secret markasının kurucusu. Roy, kadınlar için yarattığı bu iç çamaşırı markasında, kadınlardan çok erkeklerin rahatını düşünmüş. Mağaza, onun gibi iç çamaşırı almaya meraklı kocalar rahat alışveriş edebilsin düşüncesiyle dizayn edilmiş, bu duruma uygun, yardımcı olabilecek satış danışmanları seçilmiş. İlk yıl şirket, 500.000 dolar kar etmiş, hemen kataloglar basılmış ve üç yeni mağaza daha açılmış. Roy Raymond, altı Victoria’s Secret mağazasıyla yılda 6 milyon dolar kazanırken, “Bu kadar para torunlarımın torunlarının iç çamaşırı harcamalarına bile yeter” diye düşünmüş olacak ki, şirketi kuruluşundan beş yıl sonra, 1982’de 4 milyon dolar karşılığında The Limited‘e satmış.

The Limited şirketinin sahibiyse yukarıda bahsettiğim teyzesinden 5.000 dolar alıp şirket kuran adam, Leslie Wexner, nam-ı diğer Roy Raymond’ın ölüm sebebi. Wexner, 4 milyon dolar vererek sahibi olduğu Victoria’s Secret markasına yenilikler getirmekte gecikmemiş ve markaya ayakkabılar, gece kıyafetleri, parfümler de eklemiş. İki yılın sonunda şirketin değeri 500 milyon doları bulduğunda, Roy Raymand belki de ilk gözağrısı Victoria’nın başarısından etkilenip, My Child’s Destiny isminde bir çocuk mağazası açmış. Şans herkese ikinci defa gülmezin kanıtı olarak Roy 1986’da iflas etmiş. 1990’larda Victoria’s Secret, bir milyon dolar cirosuyla Amerika’nın en büyük iç çamaşırı markası haline geldiğinde, bu markanın kurucusu olan Roy Raymond boşanmış ve başarısız bir işadamıydı. Roy Raymond’ın 1993 yılında 47 yaşındayken, Golden Gate Köprüsünden atlayarak intihar etmesinin kesin nedeni bilinmese de, Roy’s Secret diyemeyiz, her şey ortada. 1993’te intihar etmiş olmasının tek iyi yanısa, 1995’te ki ilk Victoria’s Secret Şovunu kaçırmış olması bence. O şovu da izlemiş olsaydı şu fani hayatta en fazla acı çeken kul olmaz mıydı?

Bu anmanın sebebi, Roy Raymond’ın ölüm yıldönümü falan değil, Victoria’sSecret’ın  Türkiye’de ki ilk mağazasının Nişantaşı City’s alışveriş merkezinde açılmış olmasıdır. Yakında İstinye Park’ta açılacak olan ikinci mağaza beklentileri karşılayacak mı bilemiyorum ama ilk mağaza tam bir ‘tutturdun madem al bunla idare et şimdilik’ temalı. Özellikle, erkekler için hayal kırıklığı çünkü açılan küçük dükkanda alışveriş yapan hiç bir kadın uygun vücut ölçülerinde olsa da ‘Melek’ olarak çıkamaz mağazadan; malzeme yok. Sadece, fiyatları 36 TL ile 39 TL olarak değişen bir kaç model alt iç çamaşırı var. Laptop, ipad, telefon kılıflarının arasında 89 TL’ye satılan pasaport kılıflarını beğendim. Victoria’s Secret’ın lipstickleri kadar tatlısı, lezzetlisi, güzel kokanı yoktur, neyse ki lipstickler çok uygun fiyatlara, 19 TL, bu mağazada satılıyor. Bunların dışında, bolca parfüm, krem var. Tahminlerimin aksine, mağaza ‘ana-baba günü’ değildi, bir haftada hevesler alınmış herhalde ya da umulan bulunmamış, kimse uğramaz olmuş.

Son olarak, erkekler rahat rahat hediyeler alsın diye kurduğu markanın City’s şubesini görse Ray Raymond‘ın kemikleri sızlar diye düşünüyorum. O kabak gibi ortada, küçücük mağazaya girip minicik reyonda tek tek iç çamaşırlarını inceleyip alacak bir erkek tanıyor musunuz? Victoria’s Secret şehre geldi diye sevinmeyin kızlar, bu yılbaşında da sevgililerden VS gelmez, darısı Roy’un amacına uygun dekore edilecek başka mağazaların başına…

Yazının başlığını görüp bir heves videoya atladıysanız, beklediğiniz şey yok burada:( Ama iyi haber, yazının özeti var, Victoria’s Secret’ın kurucusunun hazin hikayesi ‘Social Network’ filminde yalnızca 44 saniyede anlatılmış. Olsun, söz uçar yazı kalır.