İtibar yönetimi ve kişisel marka kavramını sık sık duyar olduk. Günümüzde itibar yönetimi kavramı sadece kurumsal firmaların değil kullanıcılarında vazgeçilmez bir parçası oldu. Geçenlerde katıldığım bir sosyal medya konferansında kişisel markalaşma ve internet ortamındaki itibarın önemini vurgulamak adına bir anı paylaşılmıştı. Olay aynen şöyle: ülkemizde bulunan 34 adet büyük ölçekli, tanınmış şirketlerin insan kaynakları müdürleri ve uzmanları ile yapılan işe alım süreçleri ile ilgili toplantıda katılımcıların %80 gibi bir çoğunluğunun işe alım sürecinde kişilerin sosyal medya hesaplarındaki faaliyetlerindeki incelemelerin ağırlıklı olarak işe kabulüne etki edebileceği yönündeki fikir birliğiydi.

Bu da demek oluyor ki, internetin daha doğrusu sosyal medyayı doğru kullanmanın kariyeriniz için büyük bir önemi var. Peki doğru kullanım nasıl olmalı, birçok uzman internette siyasi içerik paylaşmanın, müstehcen görsellerin kullanımının veya argo ibarelerin yazılarınızda sık sık yer almasının işe alım sürecinde kötü bir etki bırakabileceğini söylüyor. Kimine göre doğrudur kimine göre yanlış bunu kesin sonuçlara erdirmek oldukça zor. Fakat bir gerçek var o da iplerin aslında sizin elinizde olduğunu göstermekte. Yaptığınız her şeyden siz sorumlusunuz, tamam. Ama ya yapmadığınız, konuşmadığınız, yazmadığınız şeyler üstünüze kalıyorsa? Nasıl mı?

Buna isminizin ve soyadınızın azizliği diyebiliriz. Örneğin size Türkiye?de sürüyle Onur Çetin bulabilirim. Sağolsunlar doktoru var, basketbolcusu var, Yunan polisinden dayak yiyeni var. Hepsi Google aramalarımda üst sıraları zorluyorlar. Örneğin Google ?da beni görsellerde ararsanız bulmanız biraz zor, çünkü üst sıralarda Yunan askerinden dayak diyen Onur Çetin var. Bir şekilde imajı yönetmek lazım ama nasıl?

Çözümü kolay üstelik yıllardan beri karşımızda duruyor. Beta versiyonu ile 2008 yılında biz kullanıcıların karşısına çıkan bir uygulama ?BrandYourself?, çoğunuz bu uygulamayı yakından biliyorsunuzdur, kullanmış olabilirsiniz ama sözüm duymayanlara ya da duyup ta göz ardı edenlere. Sistem çok kolay bir yapıya sahip size ister ücretsiz isterseniz de 10 dolar karşılığında hizmet veriyor. Listede üst sırada yer almak için bir nevi SEO (Arama motoru optimizasyonu) sunan bu sistem sayesinde, Google ?da adınız soyadınız ile yapılan aramalarda üst sıralara çıkmanızı ve kendinizi etkin bir şekilde tanıtabilme imkanını sunuyor.

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz hafta bir yenilikle sistem daha da güncel bir hale geldi. Bundan sonra Branyourself aracılığıyla internette sizleri kimler aratmış görebileceksiniz. Kamuya açık IP adreslerinden yapılan girişleri gösteren bu sistem sadece Google arama motoru üzerinden değil, diğer arama motorları üzerinden de aranmanız dahilinde bilgi verecek. Bu durum kişisel marka çalışmanız ve itibar yönetiminiz açısından sizlere artı bir avantaj sağlıyor. Bu sayede sizleri kimlerin takip ettiğini görerek birçok değişik çalışma başlatabilir, güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili BrandYourself ?in Kurucu Ortağı Patrick Ambron ?un yaptığı bir açıklama da bu hizmetin faydasını ortaya koyuyor: ?Birçok insan Google?da aranıyor. Bu özellik kullanıcılara kimin tarafından arandığı konusunda bir fikir verirken aynı zamanda profillerini güncellemek ve mümkün olduğunca iyi bir itibar bırakmak için motivasyon sağlıyor.?

Ee ne diyelim, hepinize şimdiden kolay gelsin. Sosyal Medya aleminde iyi bir izlenim bırakmak ve kendi kişisel markanızı oluşturmak adına bu sistem size yardımcı bir ekipman niteliğinde. Tabiki sadece BrandYourself ile de yetinmemek lazım. Buna benzer birçok faydalı uygulama da internet dünyasında yer alıyor. Bir sonraki yazılarımda bu konularla ilgili yeni paylaşım yapmaya devam edeceğim. Unutmayın iyi bir kariyer istiyorsanız, interneti doğru ve etkili kullanmalısınız?