Markalar internet ve dijital dünyanın gelişmesiyle beraber kendilerini ve kampanyalarını anlatmak için kendilerinin oluşturdukları hikâye anlatımını kullanmaya başladılar. İyi bir anlatımla yazılmış bir hikâye , insanları her zaman etkiler. Markalar da bunun farkına vararak, insanlar üzerinde etkilerini arttırmak ve daha fazla oluşturmak için hikaye anlatımına başvuruyorlar.

İyi bir marka hikayesi oluşturmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar:
•Hikâyelerde anlatımında kullanılan en önemli faktör kahramanlardır. İyi bir marka hikâyesi oluşturabilmek iyi bir marka kahramanına ihtiyacınız vardır. Kahramanın yanı sıra yer ve zaman kavramları da hikâyeyi anlatırken önemlidir.
•Marka hikayenizin giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalıdır.
•Marka hikâyesi oluştururken, marka ve tüketici arasında duygusal bir bağ oluşturmayı hedeflemelidir.
•Markanız için oluşturacağınız hikâyeler, markanızla birebir tutarlı olmalıdır.
•Markanızın hikâyesini hedef kitlenize anlatırken, canlı ve yaşanmış gibi anlatılmasına önem verin.
•Hedef kitlenize hikâyenizi anlatırken gerçekleri konuşun ve bunun markanızın imajıyla ve kimliğiyle örtüşmesini sağlayın.
•Marka hikâyenizi anlatmanın yanı sıra hikayenizin elinizden geldiği kadar görselleştirin. Çünkü tüketiciler görsel imajları daha kolay hatırlarlar.
•Markanızın hikâyesini internet üzerinden yayınlamaya başladıktan sonra hedef kitlenizle etkileşimde bulunup, yeni hikâyelerinizin geliştirilmesine yardımcı olun.
•Marka hikâyenize isim verdikten sonra, hikayeyle hashtag kullanarak sosyal medya üzerinden kampanyalar yaratın.

Hikâyeleri Kullanan Markalar

Coco Channel

Coco Channel markasının yapmış olduğu videoyu izlediğinizde markanın kahramanını göreceksiniz ve bu video markanın kahramanın hayatının özellikleri ile beraber markayla olan ilişkisini göstermekte. Aynı zamanda bir markanın nasıl kurulduğuna şahit olacaksınız. Bir videoyu internete yüklediğinizde 6 milyondan fazla kişinin izlediğini düşünün. Bu 6 milyondan fazla kişiyi etkilemek demek aynı zamanda; çünkü anlatılan hikâye gerçekten ilgi çekici ve çok iyi bağlantılarla kurulmuş. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri için bence fazla söze gerek yok. 🙂

Apple

Apple markası “Our Signature” videosunda yaşamdan örnekler vererek ürünlerinin yaşamımızda yerlerini anlatıyor. Bütün ürünlerinin yaşamımızda yerlerini gösterip, onlarla nasıl bağımız olduğunu anlatıyor. Çok kısa ama açık ve net.

Jack Daniel’s

Jack Daniel’s markası ‘Legend’ kampanyası ile kendisini Rock&Roll müzik tarzının tarihiyle birleştirerek konserlerden görüntüler, bilet taslakları v.b. gibi örneklerle kendini anlatıyor.

Unutmadan “Gerçekler anlatır, hikayeler satar.” 🙂