25. Uluslararası Yaratıcılık Festivali Golden Drum, bu yılki yarışmanın finalistlerini açıkladı.

25. Uluslararası Yaratıcılık Festivali Golden Drum, bu yılki yarışmanın finalistlerini açıkladı. Bu sene yaklaşık 1200 yaratıcı iş prestijli Golden Drum Ödülleri için yarışıyor. Festival jürisi hangi yarışmacıların kısa listeye girdiğini açıkladı. Cuma gecesi Golden Drum kazananlarının açıklanacağı Golden Drum Büyük Ödül Töreni saat 20.30’da başlayacak.

WHAT Jüri Başkanı ve Europe, Ray Productions’da Chief Creative Officer olan Dushan Drakalski kısa listeyle ilgili,  “Bu yıl işler çok farklı, ve sektörümüzde meydana gelen değişikliklerle daha fazla alakalı. Reklamlar değişiyor ve teknoloji ile bilimin varlığını giderek daha fazla hissedebiliriz. En önemlisi, bu bölgedeki işler arasında hâlâ yaratıcı yerel işlerin olması. Bu, bazı çalışmaların uluslararası olarak hala parlayabilen yerel ruhu taşıdığı anlamına geliyor. Bundan gerçekten çok memnunum. Umarım en iyi işin seçilmesine yardımcı oluruz .” diye belirtti.

WHAT bölümünde yer alan işler, Jüri Başkanı Dushan Drakalski ile Izabela Albrychiewicz, Chief Executive Officer, Wavemaker Polonya; Susana Albuquerque, Creative Director, Uzina, Portekiz; Sami Basut, Creative Director, Manajans/JWT Türkiye; Alexey Fedorov, Executive Creative Director, BBDO Moskova, Rusya; Wolfgang Kindermann, Creative Director, isobar Viyana, Avusturya; Maria Milusheva, Creative Director ve Partner, Noble Graphics TBWA, Bulgaristan, Nataliya Morozova, Chief Executive Officer, Havas Group Ukrayna, Alessandro Sabini, Chief Creative Officer, McCann Worldgroup İtalya ve Nespresso’da Küresel Creative Director, İtalya; Martin Svetlík, Digital Creative Director, McCann Prag, Çek Cumhuriyeti ve Koenraad Lefever, Creative Director, Duval Guillaume, Belçika birlikte değerlendirildi.


WHY bölümündeki yaratıcı fikirler, WHY Jüri Başkanı ve Global Executive Creative Director,  McCann Worldgroup ve Avrupa Creative Leadership Konseyi Başkanı Adrian Botan tarafından değerlendirildi: “Tüm jüri üyelerine değerli zamanlarını işleri detaylıca değerlendirmek için ayırdıkları ve işlere açık fikirlerle yaklaştıkları için teşekkür ederim. Çıkardığımız kazananlar listesinden gurur duyuyoruz ve bölgenin yaratıcı bir şekilde büyüdüğünü düşünüyorum.


Jüri üyelerine buraya açık bir fikirle geldikleri için ve zaman ve değerli saatlerini uzun süren çalışmalarını yüzlerce örnek olay incelemesine tabi tutuyorlar – hepsi sektörün iyiliği için. Kazanan listesinde yaptığımız işlerden gerçekten gurur duyuyoruz ve bölgenin yaratıcı bir şekilde büyüdüğünü düşünüyorum. Bunu, yerel bir anlayıştan ilham alan ve bu festivalin kurucu fikrine (“yaratıcı yerel işler”) sadık kalarak ilham alan kampanya sayısında görebilirsiniz.


Adrian Botan’a jüri toplantısında katılan jüri üyeleri Arina Avdeeva, Executive Director ve Founder, Friends Moskova, Rusya; Ali Bati, Chief Creative Officer, Leo Burnett Bükreş, Romanya; Arda Erdik, President ve Executive Creative Director, Tribal Worldwide İstanbul, Turkiye; Bernd Fliesser, Chief Creative Officer, JANDL (Viyana/Bratislava/Prag), Slovak Cumhuriyeti; Beata Híves, Strategic Marketing ve Communication Advisor, Macaristan, Jakub Korolczuk, Executive Creative Director, Grey Group Polonya;  Žarko Sakan, Chief Executive Officer, New Moment New Ideas Company, Sırbistan; Maya Sharan, VP Creative, TBWA/YEHOSHUA, İsrail; Mitja Tuškej, Managing Director, Direct Media ve Brand Strategist, Formitas BBDO, Slovenya ve Cristiana Zito, Head of strategy, DDB Barselona, İspanya.