Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 16 maddelik Sanayiciler İçin Destek Paketi kapsamında, KOBİ’lerimizin, sanayicilerin ve vatandaşların sınai mülkiyet başvuru ve tescil maliyetlerinin azaltılması amacıyla 05 Eylül 2018 tarih ve 30526 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tebliği değişikliği ile marka tescili, patent ve tasarım tescillerinin başvuru, tescil ve diğer ücretlendirmelerinde indirim yapıldı. Buna göre;

  • Patent, marka ve tasarım başvuru, tescil, yenileme ve devir
  • Patent, marka, tasarım karara itiraz
  • Faydalı model yıllık sicil kayıt işlemlerinde Türk Patent Kurum ücretinde yaklaşık %40, işlemin toplam ücretinde ise %25’e yakın indirimler yapıldı.

Marka tescil başvurusunda bir sınıf için harç bedeli 240 TL’den 180 TL’ye, tescil belge harç bedeli ise 660TL’den 495TL’ye indirildi.

Buna ilave olarak, koruma süresi içerisinde yapılacak marka yenileme işlemleri için talep edilen harç bedeli 840TL’den, 630TL’ye, koruma süresinin sona erdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde yapılacak cezalı yenileme harç bedeli ise 1.260TL’den 845TL’ye indirildi.

Defans Patent Kurucusu, Marka ve Patent vekili Avukat Eşref BORÇA, Türk Patent ve Marka Kurumunun Resmi Harç ve Hizmet Bedellerinde yaptığı indirimi değerlendirdi. 2018 yılının Mayıs ayından beri sektörde başlayan durgunluğun, bu yapılan indirimlerle hareketleneceğini, yılın son 4 ayının yoğun geçmesini beklediklerini söyledi. 2017 yılında toplam 121.108 adet marka tescil başvurusu yapılmıştı. 2018 yılının ilk 7 ayında 69.221 marka tescil başvurusu yapıldı. Harç ücretlerinde yapılan indirimle beraber, yaşanacak hareketlilikle birlikte 2018 yılı sonunda 130.000 adet marka tescili başvurusu olacağını öngörüyoruz. Bu tahmin beklendiği gibi gerçekleşirse sektörde %8 ‘lik bir büyüme olacağını ifade etti.

Avukat Eşref Borça, özellikle KOBİ’lerin markalaşma sürecinde Hükümet tarafından yapılan bu indirimin değerlendirilmesi gerektiğini ve beklettikleri Sınai ve Mülki Haklar ile ilgili yatırımlarını yapmaları için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.