The Black British Network ve LIONS, 2021’de başlayan ortaklıklarının devam edeceğini duyurdu. Bu iş birliği, pazarlama ve yaratıcı endüstrilerdeki siyahi topluluğu desteklemeyi, sektörde kalıcı değişim elde etmek için erişim sağlamayı ve yetenek geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Black British Network’ün kurucu üyelerinden biri olan Cannes Lions, sistemik ırkçılığı ortadan kaldırmaya ve kalıcı değişim sağlamaya kendini adamış İngiltere’nin önde gelen kuruluşlarının kolektifine katıldı. 2022’de Black British Network’ün kurucusu Cephas Williams, siyahi yetenekleri Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne getirmeyi amaçlayan bir programa 20.000 £ yatırım yaptı. Program, pazarlama ve yaratıcı endüstrilere erişim sağlamak ve yetenek geliştirmek için tasarlanmıştır. Williams bir kampanya başlatarak programı desteklemek için sektöre meydan okudu. Bu, Williams’ın ilk yatırımını üç kattan fazla artıran, siyahi yetenekler için Cannes Lions’a ve altısı programa doğrudan katılan 14 kişilik tam bir ekibe tam olarak finanse edilen erişim sağlayan bağış toplamayla sonuçlandı.

Black British Network ile ortaklık, Cannes Lions’a, ilk taahhüdünden Letter to Zion aracılığıyla gelişen programı ölçeklendirme konusunda Williams’ı destekleme konusunda ilham verdi. LIONS, bu yıl, 50 siyahi kişiyi Cannes Lions’a götürmek için Black British Network ile ortaklaşa çalışacak ve yaratıcı endüstrideki kuruluşları bu görevde onlara katılmaya davet edecek.

“I cannot breath George Floyd RIP”, Digital Art by Yury Malkov

Black British Network’ün Kurucusu Cephas Williams, sektör genelinde başka türlü var olamayacak bir destek ve yakınlık ekosistemi sağlamaya çalıştığını söyledi. Williams, bu dönemde diğer sektör liderlerini aradığını ve “Bana katılın. Birçoğunuzun George Floyd’un öldürülmesinden sonra verdiği taahhütleri unutmayın ve birlikte somut ve anlamlı bir şeyler yapalım” dediğini belirtti. Bu ortaklığın, diğer kuruluşları Cannes Lions’ın izinden gitmeye ve sektördeki siyahi yetenekleri destekleyen programlara yatırım yapmaya teşvik edeceğini umuyor.

LIONS CEO’su Simon Cook, kuruluşun küresel bir platform olarak sorumluluğunu çok ciddiye aldığını ve değişimi yönlendirmenin, fırsat yaratmanın ve çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı desteklemenin değerlerinin özü olduğunu söyledi. Cook ayrıca, bu girişimin bir parçası olarak 2023’te festivale tam erişim sağlayacaklarını ve siyahi yetenekler için inanılmaz bir deneyim, fırsat ve erişim sağlayan küratörlüğünde bir sestival programında Cephas ile birlikte çalışacaklarını belirtti. Sektörde ilerlemeyi zorlamanın çok önemli olduğunu ve Cannes Lions ve ötesinde daha fazla temsil ve eşitlik hedeflerine yönelik devam eden iş birliğini dört gözle beklediğini belirterek sözlerini bitirdi.

Black British Network ile LIONS arasında süregelen bu ortaklık, pazarlama ve yaratıcı endüstrilerde kalıcı değişim elde etme yolunda önemli bir adımdır. Erişim sağlayan ve yetenek geliştiren bu iş birliği, dahil olan herkese fayda sağlayan daha çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı bir sektör yaratılmasına yardımcı olmaktadır.